....

  Nuke Te Largoj Nga Mendja.

  Te dua me done                     

te shkruaj te dashuroj

me shkruan me perqafone

pore q'vlen kjo

kure large meje jeton

ne enderr te shofe

zgjohem te kerkoje

askund ste gjeje

pa mase te dashuroj

Ah sa shume te dua

po te ishe me mua

shume do te kisha perqafuar

dhe s'te kisha lejuar

prap te shkoje ne vend te huaj

Ne jetojme te ndare

kame nevoje me ty me u pare

nje here ne vite te shofe

ditet i numroj

kure do te kthehesh

dhe te perqafoje

jame permalluare per ty

kame deshire te shofe

Fotografine tende gjithnje e shikoj

dhe shpresoj nje dite se do te martoj

te dua nuk mund te te harroj

                                                   Emrush F   

                  

 Ti shkove me harrove

Ti shkove me harrove zemren time ti ma shkatrrove

me lote ne sy gjithnje po rri

gjithnje une mendoje per ty pasha syte o syte e zi.

Me shishe ne dore une gjithe jame

jeta ime tani mbaron

tashe po qaje per jeten time

qe jetoj veqe ne kujtime.

                                                               

 GURBETI

 Q'ka ka qene tani ka kalu

une nuke mundem gjdo gje me pagu

Oj Nene oj Nene po te kisha degju

tani nuke isha ne Gjermani duke ladru.

40 sote i kame mbushure

grua dhe femi nuk kame askunde

oj Nene oj nene te kisha degju

sote nuk isha aq shume permallu.

kame mbete vutune ne Gjermani

kame deshire me u kthy ne shtepi

kame lindure qe te vuaje

O kjo jeta e ime kishe qene e mallkuare.

Me kene te beje derte une nuke kame

qe t'ja qaje halline une qe kame,

Oj nene oj nenete kisha degju

sote me mire me kishe ra mua.

                                                      Emrush-F

...............

  Ne Qytet

 Une shkova ne Qytet aty ishte zemra qe me pret

hajt moje zemer qu vonove shpirtin tim ti ma helmove

hajde hajde ti moj vajze o me bel te holle

trup te bukur ti me ki, o moj sikur moll

trup te bukur qe ke ti pasha keta syte e mi

kam me te marr me te qu ne shpi.

Belin e holl qe me ki del ti boten e merr ne sy

rri te une ma mire ta qet pasha syte e ki xhenet

o xheneti nuke eshte ndryshe

rri te une moje dallendyshe.                  Emrush-F

_______________________________________________________ 

Poezi për dashurin  

Sikur ti ta dije,
se sa shum te dua,
asnje qast i dashur,
s`do t`rrije pa mua.

Por qfar te them un tash,
kur ti e din shum mir?
Te dashuroj dhe mos t`kam afer,
shum esht e veshtir.

Andaj t`pyes o shpirt,
si t`ja bejm ne tash?
Qe t`mos jemi vetem,
por gjith te jem bashk.

Ah moj perendi,
pse jeten sma gezon?
Qe zemra ime te ket pran,
at qe vertet shum e don.

Kur ne do jem bashk,
kjo dit do te vjen,
qe zemra ime e lodhur,
pran tendes te flen.
**Pa ty**


çdo Dit pa ty, është sie një dit pa diell.
çdo mbrëmje pa ty, është si një nat pa yje.
çdo or pa ty, ësht si një jetë pa ndjenja.
çdo minut pa ty, është një minut si mos te isha në jetë.
çdo sekund pa ty, është si mos tmë reh zemra.- ËNDRA -


Një ëndërr plot ngrohtësi dhe dashuri ,
një ëndërr plot emocione dhe ndjenja ,
një ëndërr plot vujatje dhe mendime ,
një ëndërr ku mundem te them TE DUA ,
dhe shpresoj se nuk do të jet vetëm në ëndërrDY FJALË


Dy fjalë që të gëzojn
dy fjalë që të hidhrojnë ,
dy fjalë që tër jetën ta ndryshojn

dy fjalë që kan domethënjen qka ndi unë për ty ,

këto dy fjalë dua që të mi thuashe edhe ti!

dikushë thot se këto dy fjalë nuk jan shumë,

por kan shumë rëndësi ,
me këto dy fjalë mundesh ta ndërtojshë një ardhmëri ,
edhe për këtë dua të ti them ty këto dy fjalë i dashur
TË DUADashuria


Dora më shkruan

Zemra më lëndon,

më shkruaj i dashur

në qoft se më Don!Mbi detin e qetë....


Mbi detin e qetë lunnduronte një fletë

mbi të ish shkruar "Të dua për jetë"
Po se besove,

puth buzët e mia që të kuptosh se ç'është dashuria. 
Të dua aq sa më do  ti mua,

dhe do të dua gjersa të tretem

në qoftë se me ty do të mbetem.Të Dua!


Sikur qelli te ish letër

dhe deti të ishtë bojë,

nuk do shkruaja azgjë tjetër

vec se ty i të dashuroj.
E di që sje për mua,

po desha të të them "TË DUA" 


 


Mos bëj!


Mos bëj që jeta ime të duket kot,

mos bëj që nga syt e mi të dalin vec lote.
Mos bëj që vdekjën ta kërkoj,

se vetëm e vdekur mund të të haroj.Digjem për ty!


Më fal një buzqeshje zemrën mos ma lëndo,

më thuaj dhe njëherë të dua dhe fort më përqafo.
Z'dua ta di se cila je, kjo zemër për ty po rreh,

ky sy për ty po qan, sepse dua të të kem pranë.

Nëse një ditë do bëhem hi,

ta dish se jam gjegur për ty.Të dua shum


Unë stë kërkoj të më duash shumë,

por të paktën çerekun nga sa të dua unë.
Ndoshta t'jetoj pak se jeta rrjeth si lumë,

ku i dihet jetës ndoshta s'jetoj dhe shumë.
Me ditë apo me vite, por sa te jetoj,

vec teje tjetër kurrë s'do dashuroj.Shpirti im


Shpirti im lëkundet si tërmet.

Atë ditë që do me dashurosh në botë do bëhet qamet.
Të betohem me Zot e se ty të dua pafundesisht.

E dashura ime të lutem kthehu përgjithmon

se zemra ime ty po të kërkon.
Unë për ty shumë po vuaj

e këtu pa ty vetja më duket e huaj.Meritoje dhe mere


Mos e merr të bukur se të tradhëton,

mere të thjeshtë, ashtu sic e meriton.Dua veç një çast!


Veç një çast do doja,

veç një çast zërin ta dëgjoja,

do të doja veç fytyrën ta shikoja,

do të doja veç një çast me ty të qëndroja,

do të doja veç një çast puthjen tënde ta shikoja,

do të doja veç një çast dashurin ta kujtoja.Bukuria!


U prish bota, u prish dynjaja,

dhe hupi krejt marrja.

Ra fustani, dul miniqi,

ma shum se shkolla, punon kafiqi.

Del plaku ne qershi,

e hek plistin mu ba mafi....!!Dhimbje në Zemër


Avione  që  ulen
Të  tjerë  qe  ngrihen
Valigje  që  zbrazen
Ëndrra  që  fiken
Sy  të  përmalluar
Një  lot  I  patharë
Buzë  që  dridhen
E  s’thonë  dot nje  fjalë
Një zemër  e  lodhur
Nga  zhgënjimi  tkurrur
Një  ëndërr  e  tretur
Në shkretirë  në  pluhur
Një  yll që  më  ndjek
I  heshtur  nga  lart
Me  lodhi  gjithcka
Shpirti  mu  plak
Më  lodhi  ky  fat
Më  hedh  e  më pret
Dhimbja  sot  qan
Më  lodhi  kjo jetë.


 


Kush?


Kush troket sonte në derë?

kush me fal pak dritë në terrë?

kush jeton sonte për mua?

kush më thotë sonte TË DUA?Loti


I ra zemrës e biroj,

I ra gurit e shkatroj,

I ra lules e vyshku,

I ra hekurit e dryshku.Të vështira jan ditët


Të vështira jan ditët,

kur syri të loton,

kur zemra nuk e gjenë

atë që shum e don.Helmi i zi


E kam një kuti

me helm të zi

Nëse do të fejohesh për tjetrin

unë do ta pi!!!Dashuria


Kur të pash më lindi simpatia

Kur më buzëqeshe e dita se qenka dashuria,

por kur më fole e dita

që dot më thuash TË DUA

kët e vrejta nga buzët e tua.Më the.....


Më the I LOVE YOU mu duk fjal pa kuptim,

Më the TI AMO mu duk mashtirm,

Më the ICH LIEBE DICH syt mi qorove

Më the TË DUA zemrën ma gëzove!Në emër.....


Në emër të jetës

Jeto për mua!

Në emër të dhimbjes

Vuaj për mua!

Në emër të dashuris

Më thuaj TË DUA!

E kur të vdes un

Ti të jesh me mua!Mos i beso askujt


Mos i beso askujt,

e mos e urrej veten

por më beso mua,

që për ty e jap jetën.

Edhe pse je larg,

asgjë smë pengon.

Largësia na ndan,

Dashuria na bashkon!


 


Unë për ty


Unë për ty e shes traktorin,

me gjith okumllatorin,

oj prepalic,

si ma preve zemren me brusalic,

tu m'shetit naper ulic, me kolic

ma theve komen, me bone për n'bullnic!


 


Pyete Zemrën tënde!


Nëse je i vetmuar,

nëse je në mendime,

pyete zemrën tënde!

A e don zemrën time?

E kam një dëshirë,

është shumë e thjesht,

të isha afër teje,

tjetër s'kisha desht!


 


Në mesin e natës


Në mesin e natës,

në terrin e zi,

unë rri e zgjuar,

dhe mendoj për ty!


 


Pa ty!


Pa ty bota e humb kuptimin,

pa ty dielli e humb shkëlqimin,

pa ty dita më erësohet,

pa ty nata nuk kalohet,

pa ty ëndra nuk ëndërohet,

pa ty zemra më helmohet!


 


Ti fali


Ti fali syt, nëse ti i shikon!

Ti fali duart, nëse ti i shtërngon!

Ta fali shpirtin, nëse ti më përqafon!

Ta fali zemrën, nëse ti më don!


 


Të DUA


Të dua - më don

të kujtoj - më kujton

të kam në zemër - në zemër më ke!

por e keqja është, se larg meje je!


 


Zemra zemrës


Zemra zemrës po i thret,

hajde hajde mos rri vet,

le të gzohen zemrat tona,

se krejt bota është e jona!


 


Dëshiroj


Dëshiroj të shof me sy,

të mos më djeg malli për ty,

sikur të isha reze hane,

do të hi në dhomën tande,

vetëm ta dish se sa të dua,

s'do tjetosh as një orë pa mua!


 


Kur të pash


Kur të pash më lindi simpatia,

kur më buzëqeshe e dita se qenka dashuria,

por kur më fole e dita, 

që do t'më thaush të dua,

këtë e vrejta nga buzët e tua!


 


Hapi krahët shpirti im!


Hapi krahët lartë në qiell,

ti për mua je diell,

por e lumtur prap nuk jam,

se TY afër nuk të kam!


 


Të dua....


Të dua, për ty vuaj!

Të dua, për ty shkruaj!

Të dua, për ty ëndëroj!

Deri në vdekje ty s'të harroj!


 


Do të flas për ty!


Unë jetoj, se të dua shum!

syt e tu, i shoh edhe në gjum!

Jetën do ta jap, për tënden dashuri!

në varr kur do t'më pyesin,

do të flas për ty!Sy....!


Sy të zi ka plot,

por ata jan të kotë,

i vetmi për mua,

je ti në kët botë!


 


Zemër.......!


Më mir i varfur,

zemër PATRIOT!

Se sa i pasur,

e zemër IDIOT!


 


Malli për ty!


Malli për ty, frymën mandali!

Eja tek unë, një puthje ta fali!

Kur t'mi puthish buzët e mia,

e din o shpirt, qka është dashurja?    


 _______________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________________    

                                       

Bishti i maces plot me lesh , lexoje mesazhin e mos u qesh
_____________________________________________________
_____________________________________________________
Në zemer me ke hyre, me çels te kam mbillur , çelsi eshet tretur , ne zemër me ke mbetur 
_______________________________________________________
_______________________________________________________
Fshima lotin mos prito te lutem mos me mundo , ta fali zemren jap jeten pasha besen nuk dua tjeter  
__________________________________________________________
__________________________________________________________
Me ta dhuru nje lule ti lule je vet , me ta dhuru nje putje ti tranoesh krejt
___________________________________________________________
___________________________________________________________
Sa e gjat eshet nata kur syri loton sidomos kur vuan per ate qe e don
________________________________________________________
________________________________________________________
Ska me e bukur se jeta ska me e veshtir se vdekja , ska me e ëmbel se dashuria , ska më e veshtir se tradhetija
_________________________________________________________
_________________________________________________________

________________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________________

I ëmbël dhe i but në goj kur e fut ,,, i bardh apo i zi,ngjyra ska rëndësi,,, kur ti fort e shtrëngon me gjuh e rrotullon,,, aromën e shijon ,,, Sakëzin kur e kafshon !!!!!!!!!